Výhody a nevýhody námornej, leteckej a pozemnej medzinárodnej prepravy
Žijeme v dobe online a technológií, čo sa odzrkadľuje aj na našich každodenných aktivitách. Príkladom je aj nakupovanie. Už dávno neplatí, že kvôli nákupu potravín, oblečenia alebo elektroniky musíme chodiť do obchodu.
Stačí si sadnúť za počítač a pustiť sa do nakupovania. Výhodou online nakupovania je to, že nie sme obmedzení len na slovenské e-shopy. V prípade zahraničných e-shopov však môže byť prekážkou dlhší prepravný čas.
Aby boli klienti spokojní, spoločnosti by si spôsob medzinárodnej prepravy mali voliť čo najrozumnejšie. Veď poslať balík do zahraničia nie je jadrová fyzika.
V tomto článku sa pozrieme na výhody a nevýhody pozemnej, námornej a leteckej medzinárodnej prepravy tovaru.
Letecká preprava
Za najrýchlejší spôsob prepravy tovaru môžeme označiť tú leteckú. Je ideálnou voľbou pre zásielky, ktoré vyžadujú rýchly transport. Okrem toho tento spôsob prepravy ponúka široký dosah, vďaka čomu sú cieľové destinácie obmedzené minimálne.
Za zmienku stoja aj prepracované systémy, vďaka ktorým je sledovanie zásielky jednoduché. Výhodou sú, samozrejme, aj minimálne obmedzenia spojené s veľkosťou či hmotnosťou tovaru.
Využívanie leteckej prepravy je však finančne náročnejšou možnosťou. Zabúdať však nemôžeme ani na environmentálny vplyv. O leteckej preprave je totiž známe, že je jedným z najväčších producentov emisií CO2.
Námorná preprava
Námorná preprava tovaru sa vyníma najmä svojimi nízkymi nákladmi. Ide totiž o najekonomickejšiu možnosť, keďže náklady za prepravu na jednotkový objem sú minimálne. Tento druh prepravy zároveň umožňuje transport veľkého množstva rovnakého, no aj rôznorodého tovaru.
V porovnaní s leteckou prepravou má lodná doprava tú nevýhodu, že zaberá veľa času. Zároveň môže byť problémom skutočnosť, že nie všetky kúty sveta sú tomuto spôsobu transportu priamo prístupné.
Cestná preprava
Medzinárodná cestná preprava tovaru je vzhľadom na množstvo pozemných sietí veľmi flexibilná. Ide teda o efektívnu voľbu pre krátke vzdialenosti a regionálne zásielky. Tento spôsob transportu môžeme označiť za najefektívnejší, ak sa tovar posiela na krátke alebo stredne dlhé vzdialenosti.
Nevýhodou je napríklad to, že preprava pozemnými cestami môže trvať o niečo dlhšie. Cestu totiž môžu predĺžiť vonkajšie faktory, ako sú dopravné nehody, práce na cestách alebo nepriaznivé počasie.
Nech sa rozhodnete pre ktorýkoľvek druh transportu, kľúčom k úspechu je voľba tej správnej prepravnej spoločnosti. V Katransporte vám zabezpečíme špedíciu a prepravu až do 35 európskych krajín, v rámci ktorých sa postaráme o expresnú prepravu tovaru do maximálne 48 hodín. Poradíme si aj s nadrozmernou prepravou a okrem tej pozemnej vieme zabezpečiť aj námornú prepravu. Neváhajte nás kontaktovať.