Preprava tovaru Albánsko
Preprava tovaru Albánsko. Z Albánska prepravujeme textil ale zabezpečujeme aj napr. prepravu potravín.
Albánsko je hornatá krajina na Balkánskom polostrove. Pomedzi horské hrebene sa prepletajú trávnaté údolia, ktoré na západe klesajú do bažinatých nížin. Po 400 rokoch tureckej nadvlády získala krajina v roku 1912 nezávislosť. Cez druhú svetovú vojnu krajinu obsadili najskôr talianske a neskôr nemecké vojská. Krajinu oslobodili domáci partizáni a v roku 1946 bol ustanovený nový štát. Hlavným spojencom krajiny bolo ZSSR a neskôr Čína. Národné hospodárstvo sa postupne ocitlo na pokraji hlbokej krízy a obyvateľstvu hrozil hladomor. Na začiatku 90 rokov množstvo obyvateľov emigrovalo do Talianska a Grécka. Krajine pomohlo Európske spoločenstvo, ktoré poskytlo potravinovú pomoc. Dodnes táto krajina patrí medzi najchudobnejšie v Európe.
Hospodárstvo
Ložiská ropy, zemného plynu; ťaží sa prírodný asfalt, hnedé uhlie, chróm, meď, nikel, železo, bauxit, soľ. Rozvíja sa priemysel textilný, potravinársky, tabakový a energetika (hydroelektrárne na rieke Drin, Mat, Seman a Bistricë). Pestuje sa kukurica, pšenica, ryža, bavlna, cukrová repa, tabak, olivy, hrozno, citrusy a figy. Chová sa hovädzí dobytok, ovce, kozy, rozšírený je aj rybolov. Vývoz – ropa, rudy, asfalt, cigarety, koňak (zn. SKANDERBEU), ovocie a zelenina.
Preprava tovaru Albánsko
Doprava
- železničná – 720 kilometrov, hlavný ťah z čiernohorskej Podgorice do Vlory.
- cestná – 18 450 kilometrov, asfaltové sú len hlavné cesty aj to nevyhovujúcej kvality (výnimkou je 22 km úsek štvorprúdovej diaľnice s osvetlením z letiska Rinas do Tirany). Vozový park je zastaraný, najviac mercedesov v Európe k počtu obyvateľov. Nepravidelné autobusové spoje starými čínskymi autobusmi, alebo Karosami. Najvýhodnejšiadoprava je minibusovými taxíkmi pre 6 až 8 osôb. Po celej krajine je zlá orientácia – chýbajú smerové ukazovatele a označenia obcí. Benzín 91 – 98 oct. stojí 0,82 až 1 USD; čerpacích staníc je dostatok.
- letecká – jediné medzinárodné letisko Rinas prijíma lietadlá spoločností MALÉV, AIR FRANCE, SWISSAIR, rumunský TAROM a OLYMPIC AIRLINES z Grécka.
- vodná – námorný prístav Durrës a Vlorë, trajektové spojenia Durrës–Bari (I); Durrës–Brindisi (I); Durrës–Koper (SLO) a Sarandë–Kérkira (Korfu).
Každej preprave venujeme osobitnú starostlivosť. Zabezpečujeme expresné prepravy pre výrobné podniky či už ide o malé náklady o veľkosti 1 až 10 euro paliet a hmotnosti 1,2 tony, ale taktiež kamiónové prepravy (FTL) 34 paliet/24t. Expresné prepravy väčšieho množstva materiálu prebiehajú v režime „dvojosádky“, to znamená s dvoma vodičmi. Pri takomto type prepravu vyžadujeme včasné avizovanie prepravy.